zranitelne podlahy
Galéria (5)

Zraniteľné podlahy

Podlahy na chalupách, najmä na tých neudržiavaných, sú dlhodobo namáhané predovšetkým neodvetrávanou vlhkosťou či aktivitou biologických škodcov (plesňami, hubami, drevokazným hmyzom a podobne). Keď sa k pôsobeniu tohto prostredia pridá aj opotrebovanie povrchu podlahy chôdzou, zistíte, že podlaha patrí k najzraniteľnejším miestam chalupy.

Galéria

Diagnostikovať poruchu podlahy možno už len letmým pohľadom – má prešliapaný vzhľad, môže meniť tvar, farbu, môžu sa objaviť trhliny, prípadne sa začne odlupovať. Indikátorom je aj zmena v rovinnosti povrchu.
Chaty a chalupy patria k stavbám, ktoré sa nevyužívajú celoročne. Vnútorné konštrukcie sú tak dlhodobo vystavené pôsobeniu nepriaznivých podmienok, najmä vlhkosti, ktorá sa drží v nevetraných priestoroch. Skôr či neskôr sa rekonštrukcia podlahy na chate stane nevyhnutnosťou. Aby splnila svoj účel, pri renovačných prácach treba dodržiavať technologické postupy a použiť kvalitné výrobky stavebnej chémie.

Podklad je základ
V súčasnosti je na výber množstvo dekorov parkiet, ktoré vhodne dotvoria vidiecku atmosféru na chalupe. To platí aj v prípade kvalitnej podlahy. Stav starých podláh je často nevyhovujúci, preto po odstránení pôvodnej podlahovej krytiny treba dôkladne zhodnotiť stav podkladu a až potom sa rozhodnúť pre ďalší postup. Pri prehliadke podkladu sa kontroluje jeho vyzretosť, vlhkosť, súdržnosť, deliace vrstvy v podobe starých náterov, voskov, nečistôt, olejov atď. Nesúdržný, popraskaný, vlhký či nerovný podklad si vyžaduje špecifické riešenie. Súčasťou revízie plochy určenej na kladenie podlahových krytín by mala byť aj kontrola rovinnosti podkladu. Tá ovplyvňuje spotrebu lepidla a kvalitu kladenia. Veľké odchýlky v rovinnosti podkladu spôsobujú vyššie náklady v podobe dodatočnej aplikácie vyrovnávacej vrstvy. Pri analýze podkladu sa môžete obrátiť na odborníkov. Niektorí predajcovia stavebnej chémie ponúkajú bezplatné poradenstvo a diagnostiku.

Ak sa podklad nachádza v havarijnom stave, je nevyhnutné vymeniť celú poterovú zmes. Najčastejšie sa na tento účel používa cementový poter, ktorý je vhodný na všetky druhy podlahových krytín. V prípade novopoložených cementových poterov treba počítať s tým, že na každý centimeter hrúbky vychádza približne jeden týždeň zretia, pričom betón musí byť starý minimálne 28 dní. Minimálna hrúbka poteru by mala byť 50 mm. Ak sa aplikuje hrubší poter, treba rátať aj s dlhším časom vytvrdzovania. Ďalšou možnosťou je použitie poterov na báze anhydritu. V takomto prípade je nevyhnutné povrchovú vrstvu poteru prebrúsiť. Po zmeraní prípustnej vlhkosti pomocou vlhkomeru sa musí ošetriť penetračným náterom. Okrem týchto podkladov sa bežne pracuje aj s inými podkladmi, či už ide o drevené, drevotrieskové, drevoštiepkové alebo cementotrieskové podlahy. Tieto konštrukcie  nesmú obsahovať vlhkosť, takisto sa nesmú zmrašťovať ani krútiť.

Ak podklad možno zachrániť, nenanáša sa poterová zmes, ale spevňuje sa vhodnými výrobkami na báze silikátov, epoxidov alebo polyuretánu. Trhliny a praskliny v podklade sa odporúča zlepiť, prípadne zošiť epoxidovým konštrukčným lepidlom alebo polyesterovou živicou. Trhliny sa tak stabilizujú a zabráni sa ich prekopírovaniu do povrchovej úpravy.

Penetrácia podkladu

Pred lepením podlahy musí byť podklad rovný, zbavený nečistôt a trhlín.Ak po analýze zistíte, že podklad nie je v havarijnom stave, možno po odstránení pôvodnej krytiny ihneď pokračovať penetráciou podkladu. V takom prípade nie je nevyhnutné spevňovať či zošívať trhliny a praskliny. Výber penetračných náterov závisí od typu podkladu (nasiakavý, nenasiakavý). Pri nasiakavom podklade penetrácia slúži na zníženie a zjednotenie jeho nasiakavosti pred nanášaním stierkovej hmoty. Pri nenasiakavom podklade zasa zlepšuje priľnavosť ďalších vrstiev k podkladu.

Samonivelizačná stierka
Nerovný podklad treba vyrovnať samonivelizačnou stierkou. Pri jej výbere treba zohľadniť budúce využitie daného priestoru. Na chatách a chalupách postačia materiály s bežnými vlastnosťami. Samonivelizačnú stierku po aplikovaní a zaschnutí je nevyhnutné prebrúsiť (podľa potreby a druhu nášľapnej krytiny).

Lepenie krytín
Výber vhodného lepidla závisí od druhu krytiny, ktorá bude tvoriť finálnu vrstvu podlahy. Dôležité je, aby všetky výrobky stavebnej chémie, tvoriace podstatnú časť podlahovej konštrukcie, boli mimoriadne odolné a znášali vysoké bodové zaťaženie. Ak plánujete realizáciu podlahového vykurovania, takisto treba výber stavebnej chémii prispôsobiť technickým a konštrukčným podmienkam.
Na lepenie podlahových krytín v závislosti od ich druhu sú vhodné:

  • V súčasnosti je na výber množstvo dekorov parkiet, ktoré vhodne dotvoria vidiecku atmosféru na chalupe. disperzné lepidlá,
  • syntetické lepidlá,
  • lepidlá na báze reakčných živíc,
  • lepidlá na báze syntetického kaučuku.

Drevené parkety možno lepiť disperznými rozpúšťadlovými lepidlami. Vzhľadom na trvalú elastickosť sa však odporúča lepenie polyuretánovými lepidlami. Na koberce a PVC sa často používajú akrylové disperzné lepidlá.

Dbajte o zdravé podlahy

Rekonštrukciou podlahy výrazne skvalitníte svoje víkendové a dovolenkové bývanie. Kvalita prostredia, do ktorého si prichádzate oddýchnuť, rastie najmä vtedy, keď sa rozhodnete uprednostniť ekologicky prijateľné výrobky. Výrobcovia so zodpovedným prístupom k životnému prostrediu orientujú svoj výskum na zvyšovanie ekologickej prijateľnosti svojich výrobkov.

Množstvo výrobkov stavebnej chémie, ktoré sa zabuduje počas rekonštrukcie do podlahy, je významné. Preto sa odporúča používať ekologicky prijateľné systémy výrobkov s certifikátom EMICODE EC1. Výrobky s týmto označením sa vyznačujú  nízkym obsahom emisií, nevykazujú žiadne emisie škodlivých látok alebo iných prchavých organických látok. Nová podlaha v chalupe a na chate tak bude prinášať nielen úžitok, ale aj dobrý pocit, že prispievate k zlepšeniu životného prostredia.

Text: Peter Joppek
Foto: Bona, Mapei, Sortim, JAGA

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje