Úložné priestory v byte (2. časť)
Galéria (6)

Úložné priestory v byte (2. časť)

Takmer každá domácnosť rieši závažný problém: kam uložiť všetky predmety, ktoré rodina počas dlhých rokov nazhromaždila. Už iba výpočet predmetov, ktoré obyčajne potrebujeme k životu, by mohol zabrať v tomto článku toľko miesto, že by nám už neostal priestor na nič iné. A presne takisto je to aj v skutočnosti – všetky veci môžu zabrať toľko životného priestoru, že byt nebude „dýchať“, a teda sa v ňom bude – obrazne povedané – ťažko dýchať aj nám.

Galéria

Kuchyňa
Skladovanie kuchynských potrieb a potravín je asi najkomplikovanejšie z celého domu. Príprava jedla vyžaduje obrovské množstvo pomôcok, nástrojov a potravín v obaloch  rôznych veľkostí a tvarov, ktoré sa dajú len ťažko zosúladiť a rozumne usporiadať. Pekné veci, ktoré používame prakticky denne, môžeme nechať na očiach, kým v skrinkách uvoľníme miesto na menej používané predmety. Panvice, sitá, naberačky, štýlové woky, príručné mixéry a hrnčeky môžeme zavesiť na steny pod horné skrinky či na policu upevnenú nad kuchynským ostrovčekom pod stropom, aby boli  vždy poruke. Uistime sa, že na všetko dosiahneme bez toho, aby sme sa museli príliš naťahovať, a že to, čo ľahko zvesíme, budeme vedieť rovnako ľahko zavesiť naspäť.

Utierky a rukavice môžu byť prichytené magnetkou, zavesené na vysúvacej tyči alebo na tyči na nenápadnom boku kuchynskej linky či preložené na úchytkách umiestnených po celej šírke skrinky. Papierové utierky, hrnčeky a koreničky môžu visieť na lište upevnenej pod hornými skrinkami. Veľmi praktické sú kuchynské skrinky rôznej hĺbky predmety rozličnej veľkosti. Ak sú predmety podstatne menšie ako skrinky, v zadnej časti skriniek sa hromadí neporiadok. Vtedy je vhodnejšie použiť zásuvky rôznej výšky, v ktorých jednotlivé predmety oddelíme plastovými, kovovými alebo drevenými rozdeľovačmi. V malej kuchyni pod dolné skrinky neumiestňujme klasické sokle, ale radšej soklové zásuvky na malých kolieskach, ktoré pojmú mnoho ťažkých vecí – napríklad celé balenia konzerv, zaváranín či škatúľ s mliekom.

Odpad v kuchyni triedime podľa spôsobu recyklovania do viacerých oddelení v skrinke pod kuchynským drezom. Na ukladanie starého papiera či vyfučaných PET fľašiek môžeme využiť napríklad aj inak neprístupné miesto v rohu kuchynskej linky. Ak do tohto priestoru ukladáme papier či plasty, ktoré raz za mesiac odnesieme do zberného dvora, možno priestor využijeme dokonca lepšie ako bežným riešením ponúkaným v kuchynských štúdiách – drahým vyklápacím alebo otáčacím drôteným systémom – kolotočom; treba však priznať, že väčšiu časť rohu skrinky sprístupní naozaj pohodlne. Aj mop, čistiace prostriedky a vysávač by mali mať svoje miesto v hlbokej skrinke, aby sme sa o ne nepotkýnali na každom kroku.

V posledných desaťročiach sa zabudlo na praktické úložné možnosti, ktoré boli bežnými v kuchyniach našich starých mám. Nezaškodí zaspomínať a oprášiť niektoré nápady z čias pred 60 až 70 rokmi. Praktickou je napríklad vysúvacia pracovná plocha v kuchynskej linke, ktorá v čase, keď nepracujeme, nezaberá zbytočne priestor, miesto pod vstavanou kuchynskou lavicou s dvierkami využité na ukladanie menej potrebných kuchynských predmetov či stoličky s vyklápacími sedadlami, pod ktorými sú potrebné drobnosti vždy poruke.

Spálňa
Odevy skladujeme najčastejšie vo vstavanej skrini v spálni, ak, samozrejme, nemáme samostatný murovaný šatník. Pri plánovaní ukladania odevov si uvedomme, ktoré oblečenie nosíme denne – práve to treba umiestniť na najprístupnejšie miesto. Každý človek má iný systém skladania šiat, niekto by najradšej všetko oblečenie zavesil, iný má radšej vysúvacie ľahké drôtené koše či zásuvky, preto nechajme o pomere vešiakov a políc rozhodnúť toho člena domácnosti, ktorý odevy najčastejšie perie, skladá a ukladá. Miesto v zásuvkách pomôžu udržať prehľadné rozdeľovače, ktoré zabránia miešaniu ponožiek, pokrčeniu kravát a zamotaniu spodnej bielizne.

V spodnej časti skríň je výhodné použiť zásuvky, aby sme si pri vyťahovaní vecí uložených vzadu v najspodnejšej polici nemuseli líhať na zem. Namiesto zásuviek môžeme použiť na najnižších miestach veľké prútené alebo preglejkové koše na ukladanie posteľnej bielizne a textilu. Hranaté koše oveľa lepšie využijú priestor ako koše okrúhle, tie však zas zaujímavejšie vyzerajú. Rozdeľme vešiakové tyče na nízke vešanie s výškou asi 100 cm na košele a blúzky (zmestia sa dve nad sebou) a vysoké vešanie s výškou asi 150 cm na dlhé šaty a kabáty. Opasky a kabelky môžeme zavesiť na špeciálne háčiky zvnútra otváracích dvierok, tak v nich budeme mať dobrý prehľad. Menej používané šaty na vešiakoch zavesíme hore alebo do rohu a zazipsujeme do plastových obalov, aby sa nezaprášili. Naše staré mamy používali vnútri v skriniach najčastejšie modrú farbu alebo modrý baliaci papier, biele odevy zabalené v modrej farbe vraj nezožltnú.
Ak máme malú spálňu, dojem väčšieho priestoru v nej podporí zvnútra osvetlená skriňa s posuvnými priesvitnými dvierkami, lebo sa zdá, že za nimi je ešte niečo zaujímavé.

Odevy, ktoré používame iba sezónne, vyčistíme a zľahka naskladáme zabalené vo vreckách alebo oddelené hodvábnym papierom na seba do škatúľ, pod vstavané pódium, do podhľadu nad dverami, na menej prístupné miesta šatníka alebo do úložných priestorov postele. Posteľ zvýšená na približne 50 až 55 cm má hneď dve výhody: obrovské množstvo skladovacieho priestoru pod sebou a pohodlnejšie vstávanie menej pohyblivým osobám.

V spálni nezabudnime na postranné nočné stolíky. Skladovaciu aj odkladaciu úlohu môže prevziať namiesto nich hlbšie čelo postele so zboku vysúvacími zásuvkami alebo spredu vyklápacími dvierkami, alebo aspoň hlbšími otvorenými nikami.

Obývacia izba
Mala by odrážať štýl obyvateľov domu a poskytovať im všetko pohodlie. Najčastejšie sa tu uskladňujú DVD,CD, knihy, fotografie a zbierky (porcelán, obrazy). Ak sú ostatné miestnosti maličké, často sa súčasťou obývacej izby stáva pracovný kút s ďalšími nárokmi na priestor. Notebook šetrí miesto viac ako klasický počítač. Domáce účtovné doklady si roztrieďme do dekoratívnych šanónov podľa kategórií (papiere od auta, hypotéky, životné poistky, školská korešpondencia, zaplatené účty…).

Knižnica by nemala byť príliš hlboká, lebo skladovanie kníh vo dvoch radoch za sebou je nepraktické. Na väčšinu kníh úplne postačí knižnica s hĺbkou 22 až 28 cm, na CD a DVD je dostatočná hĺbka 15 cm. Ak volíme väčšiu hĺbku, môžeme čakať neporiadok v zadnej časti políc. Knihy nikdy netlačme do políc natesno, poškodzuje ich to. Radšej nechajme okolo nich prúdiť vzduch a ku knihám umiestnime zopár dekoratívnych predmetov, ktoré podporia prúdenie energie. Najčastejšie používané CD, DVD a knihy uložme na miesto, ktoré je najviac poruke.

V obývacej izbe nič nie je nevyhnutné ani predpísané, dokonca ani masívna obývačková stena s vystaveným krištáľom, hoci to tak na Slovensku, žiaľ, často vyzerá. Ak sú obyvatelia bytu nadšení stolári či amatérski výtvarníci bez vlastných priestorov, oveľa väčšiu životnú pohodu im prinesie dobre umiestnený maliarsky stojan či stolársky stôl ako klasická obývačková stena s porcelánom, ktorý sa možno aj tak nikomu z rodiny nepáči.

Detská izba
Najviac miesta v detských izbách jednoznačne zaberú hračky. Príbuzných a priateľov, ktorí ich deťom pri každej príležitosti nosia, treba včas usmerniť, aby investovali radšej do kultúrnych, kulinárskych a športových zážitkov detí (alebo finančne prispeli na neskoršie štúdiá ). Takmer všetky dnešné deti sú priam zahltené hračkami, s ktorými sa často ani poriadne nehrajú. No keď ich už majú, mali by mať k nim jednoduchý prístup a aj upratovanie by pre nich malo byť jednoduché. V praxi sa jednoznačne najlepšie osvedčili otvorené drevené rámy s plastovými vysúvacími košmi, v ktorých sa ľahko udržuje prehľad, a navyše sú mimoriadne odolné proti necitlivému zaobchádzaniu. Dobre sa v nich skladujú rôzne systémy stavebníc a hračiek, napríklad Lego, drevené kocky, puzzle alebo magnetické skladačky. Autodráhy, koľajnice od vláčikov a spoločenské hry je najlepšie ukladať do pôvodných škatúľ, autíčka a vláčiky v samostatnej odolnej škatuľke. Domčeky pre bábiky môžu byť aj súčasťou obývacej izby, podobne ako spoločenské hry.

Dnešné deti sa asi najviac hrajú na počítačoch a ich cédečká sa obyčajne povaľujú, kam len oko dohliadne. Preto treba školák poskytnúť špeciálne vyhradené, dobre organizované a prístupné miesto na DVD a CD… Ak ho aj nebudú pravidelne používať, aspoň sa nemôžu vyhovárať že cédečká nemajú kam ukladať.
Oblečenie by pre deti od istého veku malo byť ľahko prístupné. Na bežne nosené šaty postačí jedna nižšia široká a zároveň dosť plytká skriňa. Detské odevy sú malé a nezaberú veľa miesta, deti však nie sú schopné ukladať ich vo dvoch radoch za sebou.

Text: Ing. arch. Jana Macinská
Kresby: autorka
Foto: archív vydavateľstva

Náš Tip: Potrebujete novú vstavanú skriňu? Obráťte sa na nás! Bratislava a okolie.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje