spalna
Galéria (5)

Spálňa

Spálňa je najdôležitejšou a veľmi intímnou miestnosťou v byte, lebo len tu načerpáme nové sily, oddýchneme si a zrelaxujeme, sem sa utiahneme po ťažkom pracovnom dni a očakávame, že nás oddych naplní novou energiou.

Galéria

Dokonca aj niektoré zdravotné problémy sa zlepšia, ak zmeníme miesto na spanie. Preto sa ku spálni nesprávajme ako k Popoluške. Aby sme mali dostatok vzduchu, mala by mať spálňa pre dve osoby minimálne 12 m2, lepšie je, ak má aspoň 14 m2. Pre jednu osobu postačí 8 m2. Menší priestor je na spanie nevhodný, nenadarmo sa mu nehovorí izba, ale polizba. Ak to nie je bezpodmienečne nevyhnutné, spánku v polizbe sa vyhnime, doprajme si dostatok vzduchu a príjemné prostredie s intímnou náladou, tlmeným osvetlením a dobrým ozvučením na počúvanie relaxačnej hudby.

Posteľ
Najprv sa zaoberajme polohou postele, tá je úplne najdôležitejšia. Skrini nebude vôbec prekážať, keď bude stáť v prievane, človeku, ktorý si chce oddýchnuť, to však neurobí dobre. Nezabime najlepšiu stenu v spálni vstavaným šatníkom tak, že na posteľ ostane miesto tesne pred dverami, tesne pod oknom či na ich priamej spojnici. Z postele by sme mali mať možnosť vidieť, kto vchádza do dverí, zvyšuje to pocit bezpečia. Posteľ by však nemala byť zasunutá úplne za dverami a ani na priamej spojnici okna a dverí či v prievane. Čelo postele by nemalo susediť s rozvodmi vody v kúpeľni. Posteľ by nemala byť pod trámom, policou či príliš nízkou šikminou strechy. Zdá sa nemožné splniť všetky požiadavky naraz? Nič nie je nemožné, kde je vôľa, tam je cesta, a často stačí len trochu popremýšľať.

Okolie postele
Keď sme už miesto pre posteľ našli, pozrime sa na jej okolie. Ideálne by bolo, ak by sme mali priamo z postele veľkolepý výhľad na čosi príjemné – či už von oknom na les alebo horizont krajiny, prípadne na stenu s krásnym obrazom alebo peknou fototapetou.

Traduje sa, že zrkadlo, ktoré odráža spiaceho človeka, ruší jeho spánok. Ak sa na seba radi pozeráme pri milostných hrách, môže byť zrkadlo hoci aj priamo oproti posteli, vo všeobecnosti je však vhodnejšie, ak je v rohu miestnosti, vedľa postele alebo nad komodou tak, aby sme sa v ňom počas spánku nevideli. Môže byť aj na vnútornej strane dvierok skrine. Ak nám odraz zrkadla prekáža, môžeme ho prekryť na noc šatkou či inou textíliou.

Technika do spálne síce patrí, ale v rozumnej miere. V poslednom čase mnohí ľudia televíziu pozerajú hodiny a hodiny priamo z postele. Proti gustu žiaden dišputát, určite sa pri televíznom programe výborne zaspáva. Ak si však chceme naozaj oddýchnuť, lepšie je televízor zo spálne vyhostiť. Aj zapnutý počítač či mobil by mal byť v dostatočnej vzdialenosti od hlavy spiaceho človeka. Pohodlným doplnkom postele sú nočné stolíky na každej strane postele. Mali by mať dvierka aj zásuvky, aby sme mali poruke všetko, čo potrebujeme, a zároveň ukryli prípadný neporiadok. Ak je to možné, zriaďme si v blízkosti spálne samostatný murovaný šatník. Tak môžeme spálňu pocitovo odľahčiť. Ak samostatný šatník nemáme, budeme musieť v časti spálne umiestniť skrine. Ak využijeme miesto až po strop, zaberieme menej podlahovej plochy.

Osvetlenie
Ešte pred dokončením omietok v spálni si premyslime, čo kde bude, a tomu prispôsobme elektrorozvody. Svietidlá by sa mali dať ovládať aj z postele, aj od dverí, byť prispôsobiteľné a stmievateľné. Každý pri svojej posteli potrebuje lampu s nastaviteľným ramenom alebo stolové svietidlo, ktoré nám umožní čítať a relaxovať. Keď chceme ísť spať, mali by sme mať možnosť zhasnúť svetlo z postele. Ak máme v spálni dostatok miesta, môžeme vedľa postele umiestniť pohodlné kreslo na čítanie a relaxovanie, ktoré môže byť takisto osvetlené týmto svietidlom. Pozor na zabudovanie prívodu elektriny do steny presne na miesto, kde majú byť nástenné lampy. Ak by sa totiž neskôr stalo, že posteľ musíme posunúť (napríklad kvôli detskej postieľke), pevne namontované lampy by zrazu vyzerali čudne posunuté, prípadne by nám zásuvky alebo lampy mohli znemožniť prisunúť posteľ celkom ku stene. Praktickejším riešením je prívod elektriny zdola alebo utvorenie osvetľovacej rampy pozdĺž celej steny. Potom si môžeme posteľ posúvať ľubovoľne .

Okrem lokálneho osvetlenia potrebujeme aj celkové osvetlenie miestnosti. Klasikou je osvetlenie v strede miestnosti, čo však v spálni nemá logiku. Ak chceme experimentovať, môžeme osvetliť strop miestnosti v jej štyroch rohoch – výsledkom bude prekvapivo mäkké a príjemné osvetlenie. Výskumy ukázali, že ak spíme pri silnom svetle, oddýchneme si menej ako v tme (deti dokonca menej rastú). Ak je súčasťou spálne aj pracovňa, kde pracujúci potrebuje silné svetlo, jeho partner by mal byť dostatočne chránený roletkou, zástenou, závesom či poličkou. Ak je súčasťou izby šatníková skriňa, svetlo by malo byť umiestnené tak, aby osvetľovalo vnútro skrine, aj keď pred ňou stojíme. 

Šatník
Už aj vo väčšom trojizbovom byte sa dá časť priestoru vyhradiť na samostatný murovaný šatník. Vhodné sú na to najmä slepé alebo zaslepené chodby alebo tmavé časti úzkych izieb najvzdialenejších od okien, či iná časť dostatočne veľkej spálne…, ak mu, samozrejme, neobetujeme jednu celú miestnosť. Rozmiestnenie a šírku políc, vešania a zásuviek necháme na domácu pani. Ona najlepšie vie, akým spôsobom skladá bielizeň a oblečenie, a či ju radšej skladá alebo vešia. Klasikou sú dve nízke vešania nad sebou (každé asi 1m vysoké), vysoké vešanie (asi 1,5 m) a zásuvky v spodných častiach, kam by sme sa inak museli zohýnať a zložito vyhrabávať veci zo zadnej časti políc.

Pracovňa
Poloha pracovného stola je pre pracovnú pohodu veľmi dôležitá. Ak píšeme alebo kreslíme, svetlo by malo dopadať tak, aby sme mu rukou netienili – to znamená pravákom spredu zľava, ľavákom spredu sprava. Väčšinou sa dnes pracuje s počítačom, a preto by sme si mali vybrať takú polohu, aby svetlo zvonku príliš neosvetľovalo monitor. Pracovné miesto by malo byť umiestnené tak, aby pracujúci človek videl na dvere, podporuje to pocit bezpečia a uľahčuje prácu. Sedieť by sa nemalo v prievane, ale ani s radiátorom priamo pri nohách. V pracovni je potrebné rozviezť množstvo rozmanitých káblov, tie by mali byť vedené v lište pri podlahe alebo v chráničke pripevnenej ku stolu, aby sme sa o ne nepodkýňali.

Ing. arch Jana Macinská
Foto: autorka, archív vydavateľstva, Galan, IKEA, JIKA, Laufen

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.