montaz vane
Galéria (5)

Montáž vane

Pred rekonštrukciou kúpeľne sa rozhodujeme, či v nej ponecháme vaňu, alebo si kúpime radšej sprchovací kút, ktorý zaberie menej miesta. Ak chceme pohodlne relaxovať, je lepšie si vybrať vaňu, napríklad aj hydromasážnu. Hoci montáž vane nie je z technického hľadiska príliš náročná, pre toho, kto nemá skúsenosti, môže predstavovať určité riziko, najmä poškodenia drahého materiálu. Preto ak je to možné, požiadajme pri kúpe predajcu aj o montáž alebo o sprostredkovanie kvalitnej montážnej firmy. V krajnom prípade sa do montáže vane môžeme pustiť aj svojpomocne.

Galéria

Výber vane
Pri výbere si treba vaňu dobre vyskúšať. Do vane si (samozrejme, po dohovore s predávajúcim) môžeme sadnúť alebo ľahnúť, pretože vaňa na pohľad krásna, nemusí vyhovovať individuálnym požiadavkám na pohodlie. Tiež sa musíme rozhodnúť, aký materiál vane uprednostníme.

Priestorové možnosti
Aj do malej kúpeľne sa zmestí vaňa. Na trhu sú vane, ktoré sú svojimi rozmermi priamo určené predovšetkým do menších a malých kúpeľní. V zásade sa ponúkajú dve možnosti – buď klasická, alebo rohová vaňa. Klasické vane sa vyrábajú v týchto rozmeroch: šírka od 70 do 85 cm a dĺžka 105 až 185 cm; v neprebernom množstve rôznych variantov. Rohové vane sa vyrábajú nielen symetrické (napríklad 150 × 150 cm), ale aj asymetrické (napríklad 70 × 150 cm). Práve vďaka asymetrii môžeme v malej kúpeľni ušetriť veľa cenných centimetrov. Veľa urobí krátka úsporná vaňa s umývadlom, ktorého odkladacia plocha je umiestnená tak, že vypĺňa nevyužitý priestor nad vaňou. Vďaka väčšej hĺbke a zvislému operadlu je zaručené, že aj priemerne vysoký človek sa bude môcť v tejto vani pohodlne vykúpať.

Popri vani sú dôležité aj doplnky – ergonomicky tvarovaný čelný panel, sprchová zástena, praktické sedadlo a multifunkčný panel, ktorého súčasťou je aj pevne ukotvená rukoväť znižujúca riziko úrazu pri vstupe a výstupe z vane. Vaňu možno zapustiť do podlahy alebo ju umiestniť štandardným spôsobom. V druhom prípade sa musíme včas rozhodnúť, či sa obvod vane zakryje klasickou obmurovkou, sadrokartónovou konštrukciou, obstavbou z polystyrénu, alebo krycím panelom.

Stavebná pripravenosť miestnosti
Vaňa sa inštaluje len do stavebne celkom dokončenej kúpeľne s hotovými obkladmi stien a položenou dlažbou v rovine. Podlaha pod vaňou musí byť pevná a rovná. Ak sme sa rozhodli pre vaňu hydromasážnu, priestor pod ňou musí byť zbavený zvyškov stavebného a murovacieho materiálu, malty, lepidiel, prachu a iných pevných častíc, ktoré by mohli poškodiť hydromasážne a vzduchomasážne zariadenia. V priestore, kde sa hydromasážna umiestni, nesmie byť nijaký inštalačný rozvod (prívod vody, odpad atď.) vedený po podlahe a tieto rozvody ani nesmú zasahovať do priestoru pod vaňou. Pod podlahou vane s hydromasážnym systémom nesmie byť inštalované podlahové vykurovanie.
Ak nie je obklad stien vedený až k podlahe, mal by byť ukončený minimálne 150 mm pod úrovňou hornej hrany vane. Podľa dispozičného riešenia kúpeľne možno použiť na uzavretie čelnej steny buď plastový panel (spravidla ho dodáva výrobca), alebo obložiť vaňu klasickou murárskou technológiou.

Montáž vane
Postup

Po celý čas montáže ponecháme na vani ochrannú fóliu a dávame pozor, aby sme ju nepoškodili. Otočíme ju hore dnom, na rohy nasadíme kartónové diely obalu s polystyrénom tak, aby sa nepoškodil okraj vane (prípadne zvýšený podhlavník).

  • Rozmeriame osadenie plechových nosníkov nožičiek. Nosníky vysunieme tak, aby neprekážali obmurovke. Na to využijeme nesúmerne umiestnené otvory v nosníkoch. Na zosilnenú časť dna nakreslíme otvory pripevňovacích skrutiek. Vrtákom s priemerom 3 mm vyvŕtame označené otvory do hĺbky 10 mm. Pri vŕtaní použijeme doraz na vŕtačke, aby sme neprederavili dno vane.
  • Skompletujeme nosníky s nožičkami a priskrutkujeme ich k vani. Otáčaním plastových nožičiek nastavíme celkovú výšku vane s nožičkami na minimálnu výšku, pri ktorej sa pod vaňu ešte zmestí odtoková súprava (sifón), čo je asi 600 mm.
  • Na vaňu namontujeme odtokovú súpravu odporúčanú výrobcom vane (odpadový ventil, sifón, ventil prepadu, hadica) podľa osobitného návodu k súprave. Na vaňu namontujeme aj opornú rukoväť a podhlavník.
  • Vaňu postavíme na miesto. Prekontrolujeme, prípadne upravíme vzdialenosť medzi okrajom vane a obmurovkou otáčaním nožičiek. Označíme miesto na ústie odpadového potrubia. Po kontrole rovinnosti v oboch smeroch dotiahneme poisťovacie matice nožičiek. Na obklad stien nakreslíme skutočnú výšku horného okraja vane. Vaňu opatrne odnesieme.
  • Na stenu okolo vane umiestnime príchytky pod rovinu hornej hrany vane. Vyvŕtame otvory na rozperky (hmoždinky), stačí priemer 8 mm, a príchytky priskrutkujeme (skrutky by mali mať dĺžku 40 mm). Príchytky slúžia na to, aby sa vaňa časom neodsunula od steny, a zabraňujú aj deformovaniu občasne zaťažovaných okrajov vane. Na odhlučnenie sa odporúča na strany vane pri stenách nalepiť akustický izolačný pás s profilom 10 x 6 mm.
  • Upravíme odpadové potrubie s priemerom 40 až 50 mm na pripojenie v mieste sifónu.
  • Pred definitívnym osadením vane nanesieme tmel do príchytiek a nasunieme do nich zvislý okraj vane pri stenách. Pripojíme sifón k odpadovému potrubiu. Na okrajoch odstránime fóliu a zatmelíme škáry medzi vaňou a priliehajúcim obkladom stien.
  • Do vane napustíme vodu (asi do polovice) a necháme ju vo vani do druhého dňa. Kontrolujeme tak tesnosť spojov na odtoku.

Text: Stanislav Botur podľa podkladov firiem Ravak a Laufen
Foto: autor, Festap, Laufen, Ravak
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.