kuchyna srdce domova
Galéria (8)

Kuchyňa – srdce domova

Kuchyňa je srdcom domova a často sa v nej odohrávajú tie najzaujímavejšie rodinné udalosti. Najdôležitejšími prvkami v kuchyni sú drez, varná platňa a chladnička. V dobre zariadenej kuchyni by nemali byť tesne vedľa seba, ale ani príliš ďaleko – najpraktickejšie je umiestniť ich do trojuholníka tak, aby boli navzájom vzdialené 2 alebo 3 kroky.

Galéria

Táto vzdialenosť zároveň umožní prácu v kuchyni dvom ľuďom naraz, a pritom minimalizuje zbytočné pobiehanie po kuchyni. Praktické je mať odkladacie priestory minimálne na jednej, najlepšie oboch stranách chladničky, varnej platne (tu je z oboch strán nutné minimálne 30 cm) aj umývacieho drezu. Samozrejme, aj odpadkový kôš musí byť vždy poruke.

Chladnička

Chladnička je najpoužívanejším predmetom celej rodiny v kuchyni. Mala by byť umiestnená tak, aby prístup jednotlivých členov rodiny k nej nezavadzal osobe pracujúcej v kuchyni. Môže byť vstavaná do nábytkových skriniek (takéto riešenie pôsobí kompaktnejšie, najmä ak je kuchyňa spojená s obývacou izbou), ale pekná je aj samostatne stojaca chladnička. Tá sa v rukách dizajnérov stala priam umeleckým kusom zariadenia, a preto môžeme nájsť chladničky všetkých farieb aj tvarov (napríklad „retro“ chladničky s dizajnom z 50-tych rokov) alebo antikorové (treba si vybrať výrobok so špeciálnou úpravou proti odtlačkom prstov, inak sa gazdiná nedoleští).

Posledným hitom u nás sú americké chladničky, ktoré majú dve dverné krídla a zásobník na výrobu ľadu. Vďaka svojej veľkosti sú energeticky trochu náročnejšie ako bežné chladničky, ale umožňujú dať si po príchode z práce každý deň whisky s ľadom ako hrdinovia amerických filmov. Niektorí ľudia sa sťažujú, že americká chladnička je hlučnejšia ako bežná (práve pri výrobe ľadu) ale iní na ňu nedajú dopustiť.

Pri plánovaní kuchyne si musíme uvedomiť, že hĺbka amerických chladničiek, ktoré sa u nás zatiaľ predávajú, je väčšia (asi 69 až 75 cm) ako štandardná hĺbka bežných chladničiek (60 cm), takže americká chladnička bude pravdepodobne trochu vytŕčať do priestoru. Pravda, ak nezvolíme nadštandardnú hĺbku pracovnej dosky (70 cm), ktorú si mnohé kuchárky veľmi pochvaľujú. Možné je aj umiestnenie chladničky v komore pri kuchyni. V komore býva obyčajne nižšia teplota, a tak chladnička v nej spotrebuje menej elektrickej energie na chladenie. V prípade umiestnenia vstavanej chladničky a vstavanej rúry v skrinkách tesne vedľa seba výrobcovia liniek zaručujú, že sa chladnička nebude od rúry prehrievať, ak však máme dostatok priestoru, radšej ich oddeľme väčšou vzdialenosťou, už z princípu.

Drez

Drez je druhým najpožívanejším prvkom v kuchyni. V minulosti bol obľúbený dvojdrez, ak pravidelne používame umývačku riadu, postačí nám väčší jednoduchý drez. Klasický smaltovaný už hádam ani nenájdeme, častejšie sa vyskytujú nerezové drezy (lepšie je vybrať si nerez s protiotlačkovou a protikvapôčkovou úpravou).

V domácnostiach zariadených vidieckym štýlom môžeme nájsť aj porcelánové drezy, ktoré pôsobia v kuchyni ako dominanta, a veľmi dobre sa čistia, pôsobia však dosť krehko. Najmodernejšie sú drezy z kompozitných materiálov (corian a iné). Tie môžu byť do kuchynskej dosky vsadené, môžu však byť s ňou aj priamo spojené. Z hygienického hľadiska je lepšie, ak sú doska a drez vyrobené ako jeden kus bez škár, vylúčime tým nečistoty a baktérie, ktoré sa s najväčšou obľubou zdržujú práve v mieste spoja drezu a kuchynskej dosky. Toto riešenie umožňuje kombinácia drez a kuchynská doska z kompozitného materiálu alebo z nerezu.

Iným zaujímavým riešením je drez vsadený pod kuchynskú linku. Je esteticky veľmi zaujímavý, nie je však vhodné použiť ho pri klasickej laminovanej kuchynskej doske – iba pri doske z kompozitných materiálov alebo kameňa, prípadne hrubého tvrdeného skla (dizajnéri už vymysleli a odskúšali aj toto úplne netradičné riešenie).

Varná platňa

Varná platňa je už málokedy súčasťou klasického sporáka, skôr sa uprednostňuje samostatná varná platňa vsadená do kuchynskej dosky a samostatná rúra na pečenie vsadená do kuchynskej skrinky – najlepšie vo výške očí, aby sme mohli „pečienku“ kontrolovať, vkladať a vyberať z rúry bez ohýbania chrbta. Varná platňa býva najčastejšie plynová, alebo sklokeramická, indukčná… taká obyčajne potrebuje iný druh rozvodu elektriny (380 V). V starších bytoch preto obyčajne treba nielen vymeniť príslušný kábel, ale vybaviť si aj príslušné povolenie v elektrárňach.

Skrinky a police

Dôležité je, aby mala každá vec v kuchyni svoje miesto. Preto sa cení množstvo úložných priestorov – či už uzatvorených alebo otvorených. V poslednom čase sú v móde skôr uzavreté skrinky, zaujímavejšie však je, ak sa striedajú otvorené police s uzavretými skrinkami. Predmety na policiach sú v prípade potreby ihneď poruke, veci, ktoré nepoužívame denne, môžu byť schované v skrinke a chránené pred prachom. Rôzne drôtené vysúvacie a otáčavé systémy umožnia lepšiu organizáciu priestoru najmä v hlbokých a rohových skriniach.

Smetný kôš sa často integruje do skrinky, obyčajne priamo pod drez a umožňuje aj triediť odpad. Ak varí neporiadny kuchár, je lepšie rozhodnúť sa pre samostatne stojaci smetný kôš, ktorý môžeme kedykoľvek celý umyť a vydezinfikovať. V malej kuchyni využijeme každé miestečko na skladovanie, menšie veci, ako napríklad fľaše, konzervy, trvanlivé zásoby či textil môžu byť schované v zásuvkách v sokli pod kuchynskou linkou. Nezabúdame ani na priestor pod stropom – aj ten sa dá rozumne využiť.

Posledným hitom v kuchyniach sú bezúchytkové dvierka aj zásuvky, ktoré sa vďaka špeciálnemu kovaniu po stlačení presne na mieste piestu otvoria a po jemnom pribuchnutí na ľubovoľnom mieste samy zatvoria. Sú vhodnejšie z hľadiska udržiavania, nečistoty sa nemôžu usadzovať na úchytke a na jej spoji s kuchynskými dvierkami. Pre neporiadnikov je pripravená kuchyňa od Armaniho, ktorá sa dá celkom uzavrieť, takže vyzerá iba ako rad vysokých skriniek. Dômyselným systémom sa dajú dvierka odsunúť tak, že sa odkryje priestor pracovnej dosky a úložných priestorov.

Vstavané kuchynské prístroje

Na rozdiel od kuchýň našich mám, v dnešných časoch má v kuchyni miesto aj vstavaná umývačka riadu, mikrovlnná rúra či kávovar. Pri návrhu kuchynskej linky nesmieme zabudnúť na to, že potrebujú zodpovedajúce rozvody elektriny a vody. Pre dvoch ľudí postačí umývačka šírky 45 cm, väčšie domácnosti by mali mať 60 cm umývačku. Väčšinou sa nachádza vedľa drezu a má s nim spoločné rozvody vody a kanalizácie. Práčku je do klasickej kuchynskej linky možné vstavať iba vtedy, ak v stene za ňou už nič nevytŕča, potrebuje totiž väčšiu hĺbku ako ostatné spotrebiče.

Malé kuchynské prístroje a náradie

Drevený box na nože pomáha chrániť čepele pred poškodením a zároveň umožňuje ich brúsenie. Nože, ktoré sú voľne prichytené k magnetickej tabuli, sa môžu ľahko otupiť a poškodiť, a preto takéto uskladnenie zvážime. Navyše teória feng – šuej (staré čínske učenie o zosúladení bytia so silami prírody) hovorí, že v kuchyni by nemali byť nože voľne prístupné, lebo to prináša zostrenie vzťahov v rodine. Výrobcovia domácich spotrebičov nás reklamou lákajú ku kúpe samostatných hriankovačov, sendvičovačov, mixérov, miešačov, odšťavovačov, domácich pekární, sušičiek, jogurtovačov, krájačov a mnohých iných  domácich pomocníkov. Ich kúpu si vždy dobre premyslime, aby sa nestali ďalšou haraburdou, ktorá iba zaberá miesto na uskladnenie. Ak zistíme, že sme niektorý spotrebič nepoužili dlhšie ako rok, s láskou sa s ním rozlúčme – inde poslúži lepšie.

Usporiadanie kuchyne

Ak je kuchynská linka rovná, nemala by jej dĺžka presiahnuť 3 metre, pri dlhšej sa zbytočne nabeháme. Často sa stretávame s usporiadaním kuchyne do L, ktoré nie je zlé, ale v rohu sú pracovné aj skladovacie priestory menej dostupné. Trochu to riešia rohové karusely, rohové drezy, rohové stupienky a pod, ale predsa len úplný roh ostáva nevyužitý a ťažko sa čistí. Z priestorového hľadiska je najvhodnejšie usporiadanie kuchyne vo dvoch rovnobežných líniách. Ak máme k dispozícii väčší priestor, zriadime kuchynský ostrovček, okolo ktorého sa dá chodiť.

Vzdialenosť medzi dvomi rovnobežnými pracovnými doskami by mala byť (podľa normy) 1,2 metra, ak však varí maličký kuchár, ktorý má drobné kroky, postačí aj vzdialenosť asi 1,5 m. Podobne aj výška pracovnej dosky by mala zodpovedať výške kuchára. Klasických 86 cm je vhodné len pre nižších ľudí, vyšší ocenia výšku pracovnej plochy 90 – 95cm. Ak je to možné, drez môže byť vyššie a varná platňa trochu nižšie, aby bolo vidieť do vnútra hrncov. Vyvarujeme sa však zložitého napájania detailov pracovnej dosky rôznych výšok. Drez priamo pod oknom síce cez deň poskytuje dobré osvetlenie a pekný výhľad, horšie je to večer, keďže rovno nad drez sa v tomto prípade nedá umiestniť svetlo. Pomôcť by nám mohla nastaviteľná lampa s otáčacím ramenom.

Pri plánovaní takéhoto drezu zároveň zvážime, či batéria nebude prekážať otváraniu okna – v tom prípade potrebujeme špeciálnu – o čosi drahšiu – sklápaciu batériu. Ak často oplachujeme veľké hrnce, zaobstaráme si batériu s vyťahovacou sprchou.

Moderné materiály

Zaujímavé materiály sú kľúčom k zaujímavej kuchyni. Je lepšie, ak je podlaha vodoodolná, preto sa najviac odporúča keramická dlažba, kvalitná laminátová podlaha prípadne PVC. Keramický obklad za pracovnou doskou sa používa v posledných rokoch menej, uprednostňujú sa bezškárové materiály ako nerez, sklo, marocká štuka či rôzne laminátové materiály, ktoré sa ľahko čistia a dobre vyzerajú. Obklad keramickou mozaikou je síce krásny, najmä priamo za varnou doskou – nepraktický, keďže treba neustále čistiť škáry medzi jednotlivými kúskami mozaiky. Kuchynská doska býva najčastejšie drevotriesková s laminovaným povrchom. Praktickejšia a trvácnejšia je, samozrejme, z kompozitných materiálov. V luxusnej kuchyni najlepšie vynikne prírodný kameň. Pracovná doska z čiernej žuly je skoro večná, ale aj mimoriadne drahá.

Osvetlenie

Osvetlenie v kuchyni je veľmi dôležité. Predovšetkým treba dostatočne osvetliť miesto, kde sa pracuje. Pod hornými skrinkami by malo byť vstavané osvetlenie, ktoré osvetľuje celú plochu pracovnej dosky s intenzitou minimálne 250 až 300 luxov. Pridáme vnútorné osvetlenie políc s vystaveným sklom a porcelánom a osvetlenie nad jedálenským stolom – najlepšie vysúvacou lampou. Ak máme kuchynskú linku spojenú s obývačkou, môžeme pridať dekoratívne osvetlenie aj zdola či z bokov … alebo vymurovať pult zo sklobetónových tvárnic, ktorý osvetlíme zvnútra – efekt bude naozaj zaručený.

Text: Ing. arch Jana Macinská
Foto: autorka, archív vydavateľstva, Galan, IKEA, JIKA, Laufen

  1. JW says:

    našim tipom čo rozhodne nesmie chýbať na kuchynskej linke je odšťavovač ten je potrebný tuším na úplne všetko (: my ho používame pri pečení, robení výživiek ale aj pri chystaní smoothie do práce..kúpili sme si nízkootačkový šnekový kvôli tomu, že deti milujú malinovú šťavu a mätu 🙂 mame os 151-ku od orava.eu a prekonal naše očakávania a nezruinoval náš rozpočet

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.