image 27230 25 v1

Ako na lepenie podlahovín?

Krytina z PVC v kuchyni, keramická dlažba vo verande a záťažový koberec v chodbe – všetky majú čosi spoločné. Aby naplnili očakávania bez kompromisov, treba ich pevne pripevniť k podlahe. Vyskúšajte svojpomocné LEPENIE!

Technológie vo vedierku

Je to riešenie, ktoré nerozlišuje medzi starým domom pri rekonštrukcii a novou drevostavbou s OSB panelmi. Zubovou stierkou natiahneme lepidlo z vedierka a môžete sa pustiť do ukladania. Kachličky nalepíme na umakartové jadro starej kúpeľne, novú dlažbu nalepíme priamo na starú, a ak prídu na rad kobercové štvorce alebo dekoratívny vinyl, ochotne priľnú k betónu i starým prebrúseným parketám. Jediným pravidlom je, že jeden z povrchov musí byť nasiakavý. Kto si na vlastnej koži vyskúšal takéto lepenie, zotrvá pri ňom. Nielen pre jednoduchosť, ale aj pre rýchlosť. Hoci ide o technológiu, ktorá je na trhu desiatky rokov, neraz sa na ňu zabúda.

Pripravuujeme podklad

Vyrovnať, odmastiť a napenetrovať – to je trojica stratégií, ktorá nám zaistí, že lepidlo bude na podklade držať celou svojou silou. Diskutovať o rovnosti podláh nemá zmysel. Čím väčšie nerovnosti, tým väčšia bude spotreba lepidla. Na prstoch ruky si rýchlo spočítate, či investujete do vyrovnávacieho tmelu alebo idete priamo na lepenie. Dôležité je nezaplatiť viac, ako je nutné.

Betónovový i anhydridový poter sú príliš pórovité na to, aby sa na ne mohlo lepidlo upnúť celou svojou silou. Pozametáte prach, aplikujete penetráciu a vyčkáte, kým vyzrie. Ak je podlaha rovná, môžeme sa pustiť do lepenia.

Iné to však bude pri rekonštrukcii. Staré dlaždice, schody z lešteného betónu či starú krytinu bude treba dôkladne odmastiť. Existujú desiatky saponátov, ktoré sľubujú, že zmyjú mastnotu bez stopy. Ak však ide o spoľahlivosť, nič nie je istejšie ako umytie draselným mydlom a následné pretretie technickým liehom. Táto kombinácia si poradí aj s dlhoročnými nánosmi špiny.

Sololit vytvorí mostík

Dá sa nalepiť drahý koberec na roztancované dosky bez toho, aby obkreslil ich reliéf? A ako to je s lepením PVC krytiny na nenasiakavú dlažbu? Nehľadajte problémy tam, kde neexistujú, a voľte cestu preverenú praxou. Nájdete ju v sololite, ktorý vytvorí spojovaciu vrstvu.

S hrúbkou 3,2 mm vytvorí premostenie, ktoré v kritických situáciách rieši dva problémy. Prvým je lepenie nenasiakavej krytiny na nenasiakavý podklad. Keďže sololit je obojstranne nasiakavý, bude vždy na jednej strane spoja. Popri tom dokáže odstrániť menšie nedostatky a nerovnosti podkladu, ktoré by sa mohli premietnuť do lepenej krytiny. Vytvorí celistvú plochu, pod ktorou sa stratia i škáry dosiek. Hoci trochu pridvihne podlahu, vďaka nízkej cene vaše náklady veľmi nenavýši.

Presne odmeraná dávka

Zubová stierka je zárukou, že na podklad nanesiete presne toľko lepidla, koľko si ho spoj žiada. Bez obáv, že bude slabý alebo sa prebytočné lepidlo bude vytláčať von. Výrobcovia lepidlá označujú kalibrom, spomedzi ktorých by vás mali zaujímať B1 a B2. Prvý z nich je na hladké materiály s nízkou nasiakavosťou, druhý na všetko ostatné.

Je to, akoby ste pri nanášaní vytvárali jemné prúžky s uniformným rozstupom. Vo chvíli, keď krytinu pritlačíte k podkladu, všetko sa roztlačí do súvislej vrstvy s jednotnou hrúbkou. A to je dôležité pre výborný výsledný efekt.

Šablóny si môžete obkresliť

Lepenie kachličiek či podlahovín vo formáte štvorcov zvládnete aj bez skúseností. Stačí len získať cit pre nanášanie lepidla na plochu, ktorú dokážete v priebehu niekoľkých minút aj pokryť. Otvorený čas lepidla zvyčajne nepresiahne päť-šesť minút, takže práca po kúskoch dáva zmysel.

Prvé kroky sú prosté. Štvorec podlahoviny položíte na podlahu nasucho, obtiahnete ho ceruzou a hneď máte pred sebou hranice, pomedzi ktoré treba naniesť lepidlo. Vždy však s malým presahom, aby bol spoj aj pod okrajmi. Prednosťou disperzie je, že za čerstva ju možno umyť teplou vodou, takže na voľnej ploche nezostane zaschnutý hrebeň lepidla a umyje sa aj každý odtlačok prsta na podlahovine. Po chvíľke to už ide aj bez kreslenia.

Každý kus krytiny sa zopár minút kĺže po lepidlovom lôžku, náhle sa však ustáli. Približne do hodiny je už lepený spoj pevný. Takže pri oprave chýb treba byť v strehu.

Pri zrolovaní oceníte pomocníka

Pri lepení rolovaných kobercov či vinylových krytín vcelku je vždy dobré mať pri sebe pomocníka. Určite ste už videli, ako sa lepia papierové tapety. Teraz to bude podobné.

Položíte pruh presne na dané miesto, prehnete ho v polovici a lepidlo nanesiete na podlahu. Do lepidlového lôžka vtisnete podlahovinu, opäť ju zodvihnete a necháte dve-tri minútky odvetrať. Teraz už iba pritlačiť späť k podlahe a pustiť sa do jej druhej polovice. Takto postupujete pruh po pruhu, kým nepokryjú celú plochu.

Hoci to na prvý pohľad vyzerá zložito, pravý opak je pravdou. S pomocníkom hravo stihnete pokryť plochu lepidlom dostatočne rýchlo.

Možno ho zahustiť

Pri lepení dlažby na betón, starú dlažbu či dosky môže byť praktické, ak je lepidlo predsa len trochu hustejšie. Hlavne v prípade, ak ním chcete vyrovnávať drobné nerovnosti.

V takýchto situáciách postačí, ak do vedierka primiešate trochu cementu, piesku alebo pilín. Bez toho, aby oslabili jeho lepiace schopnosti, zmenia jemnú lepidlovú kašu na hustejší tmel. Ním možno špachtľou vypĺňať nerovnosti alebo ho dokonca nanášať hladidlom s ozubením určeným na stavebné lepidlá.

dobré rady

Disperzné lepidlá sú overené časom a majú budúcnosť
Hoci existujú desiatky rôznych spôsobov, pod rukami domácich majstrov je najlepším riešením disperzné lepidlo Duvilax L-58 na podlahoviny. Nezapácha, možno ho za čerstva umyť teplou vodou a ukladanie dlažby sa zaobíde aj bez miešania malty či stavebného lepidla.

Disperzné lepidlo aj na lišty a stropné obklady
Nalepením podlahy sa však práca zvyčajne nekončí. Všetko treba obkolesiť lištami, ktoré vytvoria pekný prechod medzi podlahou a stenami. Aj na túto úlohu poslúži podlahová disperzia. Aspoň sa minú zvyšky a nič nevyjde navnivoč.
A ak vám nechýba fantázia, určite ste si uvedomili, že medzi stropom a podlahou nie je žiadny rozdiel. Nie je preto tajomstvo, že rovnakým lepidlom úspešne nalepíte aj polystyrénové podhľady, ktoré dokážu prekryť nepekné praskliny v panelovej výstavbe.

Pri práci je hlavné nepochybiť
Nástrah, ktoré by vás mohli zaskočiť, je málo. Všetky materiály a lepidlo musia byť vopred aklimatizované v miestnosti, teplota by nemala byť nižšia ako 15 °C. Lepidlo Duvilax L-58 vo vedierkach treba pred prácou premiešať až po samé dno a vždy treba rešpektovať otvorený čas, ktorý určuje, ako rýchlo musí byť lepidlo prikryté podlahovinou.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, 05/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje