Obnova náterov dreva na chatách a chalupách
Galéria (5)

Obnova náterov dreva na chatách a chalupách

V rekreačných stavbách, či už ide o chaty alebo o chalupy, chceme v prvom rade oddychovať a regenerovať svoje sily. Niekto sa odreaguje práve pri sústavnom zveľaďovaní a dotváraní svojho víkendového útočiska, niekto, naopak, chce zas mať čo najmenej starostí s údržbou. Nech už patríme ku ktorejkoľvek zo spomínaných skupín, pri obnove ochranných náterov drevených konštrukcií a nábytku sa nám oplatí použiť kvalitné náterové prostriedky. Od natierania dreva tak budeme mať na dlhý čas pokoj a môžeme sa venovať buď ďalšiemu zveľaďovaniu chaty, alebo relaxu nerušenému večnými údržbovými prácami.

Galéria

Vnútri a vonku
Povrchové úpravy dreva majú dvojaký význam – plnia ochrannú, ale aj estetickú funkciu. Vo vonkajšom prostredí sú drevené konštrukcie a nábytky vystavené vplyvom počasia, preto je posilnená ochranná funkcia, najmä odolnosť náteru proti vode, mrazu a UV žiareniu. Nátery určené na použitie v interiéri nemusia natoľko odolávať nepriaznivým podmienkam, v istých prípadoch však tiež musia chrániť pred vlhkosťou (podlahy, kúpeľňový nábytok) či oškretím (pracovné dosky, podlahy).

Úprava podkladov pred nanášaním náterov
Aby sme dosiahli kvalitnú povrchovú úpravu, musíme pred nanášaním náterových látok dostatočne pripraviť drevený podklad. Túto prípravu prispôsobíme druhu materiálu (druh dreviny, odyhovaná plocha, drevovláknitá alebo drevotriesková doska), typu výrobku (nábytok, stavebno-stolárske diely, obklady interiérov, drevených stavieb a podobne)a požiadaviek na kvalitu povrchovej úpravy. Náterové látky nanášame na zdravé, suché a rovnomerne kvalitné drevo bez uzlov a kazov. Povrch takéhoto dreva musí byť hladký, rovný, bez vytrhaných alebo zdvihnutých drevených vláken. Natierame iba suché drevo, ktorého vlhkosť nesmie prekročiť 12 %.

Vysoký obsah vody v dreve totiž bráni prieniku látok do hĺbky, náter nedostatočne zakotví a zníži sa priľnavosť látky k podkladu. Nadmerná vlhkosť dreva môže spôsobiť nedostatky pri tvorbe ochranného filmu a neskôr pri vysychaní aj jeho poškodenie. Drevo určené do exteriéru pred samotným náterom ošetríme vhodným prípravkom proti škodcom. Fungicídne a insekticídne rozpúšťadlá a moridlá obsahujú jedy (pre človeka neškodné) pôsobiace proti drevokazným hubám, plesniam a drevokaznému hmyzu. Ich súčasťou sú látky, ktoré prenikajú hlboko do dreva, vďaka čomu je jeho povrch vodoodpudivý. V súčasnosti už aj niektoré laky a farby obsahujú účinné látky proti hmyzu, plesniam a hubám, ako aj proti nežiaducemu UV žiareniu. Vystupujúcu živicu odstránime z dreva najlepšie nitrocelulózovým riedidlom. Prípadné chyby a nerovnosti v dreve vytmeľujeme až po príprave podkladu, t. j. po obrúsení a natrení napúšťacím, prípadne základným náterom.

Čím natierať?

Na ochranu dreva je určený celý rad náterových hmôt. Kedysi sa bežne používali olejové (fermežové) farby, neskôr syntetické (alkydové) nátery. Dnes sa trend náterov na vonkajšie použitie výrazne posúva smerom k vodou riediteľným náterom. Na rozdiel od svojich predchodcov majú totiž niekoľko predností – podstatne väčšiu prieťažnosť, menší sklon ku kriedovateniu (stará farba sa zvykne lúpať a prášiť) a oveľa lepšiu paropriepustnosť. Veľmi dôležitá je životnosť náterov, ktorá, ako ukázali poveternostné skúšky, je pri vodou riediteľných náteroch dlhšia.

Farby a laky

Náterové látky určené na úpravy drevených povrchov delíme podľa intenzity prekrytia na bezfarebné a farebné.
Farebné náterové hmoty úplne zakrývajú vzhľad podkladu – vytvárajú nepriehľadnú tvrdú vrstvu, ktorá môže zakryť drobné defekty (základné krycie farby a emaily). Emaily obsahujú veľké množstvo pigmentov. Medzi ich prednosti patrí vysoká vodoodpudivosť. Dostaneme ich kúpiť v rozličných farebných odtieňoch. Lazúrovacie laky tiež majú kryciu schopnosť, ale na rozdiel od farieb je kresba a štruktúra dreva po ich nanesení viditeľná. Do týchto náterov sa pridáva malé množstvo  biocídov – takže chránia drevo nielen pred vlhkosťou a UV žiarením, ale aj pred zmodrením, drevokaznými hubami a hmyzom. Nanášame ich v niekoľkých vrstvách. Jemný film na povrchu je elastický, takže sa prispôsobuje pohybom dreva bez toho, aby popraskal. Podľa materiálu, ktorý sa používa na výroby lazúr, rozlišujeme lazúry na báze alkydovej živice s obsahom riedidla a vodou riediteľné akrylové lazúry bez obsahu riedidla.

Bezfarebné nátery boli donedávna pri použití v exteriéri trochu v nevýhode. Mali nízku odolnosť proti slnečnému žiareniu a ostatným poveternostným vplyvom. Intenzívny vývoj nových surovín však umožnil zlepšiť ich vlastnosti. Moderné, vodou riediteľné transparentné silnovrstvové vonkajšie laky na drevo sa väčšinou vyrábajú v lesklej, polomatnej či matnej úprave. Môžeme nimi natierať drevené obklady, podhľady, dvere, ploty, záhradný nábytok a podobne. Dlhú životnosť náterov zaručujú špeciálne látky a UV absorbér – chránia drevo pred účinkami ultrafialového žiarenia, poveternostnými vplyvmi a plesňami.

Oleje patria medzi tradičné náterové látky, ktoré sa napriek zvyšujúcim nárokom na ekologickú výrobu stále používajú. Oleje (patrí sem aj fermež) silno prenikajú do dreva, a môžeme ich jednoducho aplikovať, pri práci s nimi však musíme dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Napríklad povrch dreveného obkladu môžeme nechať bez úpravy, alebo ho upravíme impregnáciou, prípadne vodotesným priehľadným alebo farebným náterom či moridlom. Nátery na ochranu dreva sú číre, vsiaknu doň bez toho, aby podstatne zmenili jeho vzhľad. Zabraňujú vsakovaniu vlhkosti do dreva a množeniu drevokazných húb, pričom predlžujú životnosť dreva, no nezabraňujú zmenám farby a vyblednutiu dreva, ktoré časom nadobudne sivostriebornú farbu.

Nanášame náter
Staré nátery narušíme opaľovaním teplovzdušnou pištoľou, prípadne prípravkom určeným na odstraňovanie starých náterov, a následne ich zoškrabeme z dreveného povrchu špachtľou. Nové nátery môžeme nanášať štetcom, postrekom (najmä pri zle prístupných alebo rozmernejších drevených konštrukciách), ponorom, dlhodobým máčaním, injektovaním či podtlakovo-pretlakovou technológiou (vždy musíme postupovať podľa návodu a odporúčania pre konkrétny prípravok, uvedeného na obale).

Konštrukčná ochrana
Na zachovanie mechanických aj estetických vlastností dreva je okrem chemickej ochrany veľmi dôležitá aj konštrukčná ochrana. Jej úlohou je úpravami teploty, vlhkosti a iných fyzikálnych parametrov odstrániť v čo najväčšej miere pôsobenie biologických škodcov (drevokazné a drevosfarbujúce huby, plesne, drevokazný hmyz) a abiotických činiteľov (slnečné žiarenie, zrážky, emisie a podobne). V praxi môžeme konštrukčnú ochranu realizovať použitím trvanlivejších druhov dreva či umiestnením drevených stavebných prvkov a konštrukcií tak, aby sme obmedzili pôsobenie vody (dážď, zatekanie) na ne. Tiež by konštrukcie mali byť dostatočne odvetrané pre vysychanie prípadnej vlhkosti – najmä otvorené konštrukcie, ako sú ploty, slnolamy či pergoly konštruujeme tak, aby sa v nich zrážková či spodná voda dlho nezdržiavala.

Text: Milan Bohunický, Jakub Drda, Chemolak
Foto: Elena Bobeková, Chemolak, Dano Veselský

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje