Nové číslo hobby magazínu Urob si sám 06/2012 už v predaji
Galéria (6)

Nové číslo hobby magazínu Urob si sám 06/2012 už v predaji

Milí čitatelia, opäť sa s vami radi stretávame na stránkach nášho mesačníka zacieleného na práce, ktoré sa robia v letnom období. Naším cieľom je poskytnúť vám také informácie, ktoré pomôžu zlepšiť úroveň vášho bývania či skrášliť záhradu tak, aby ste zbytočne nezaťažili svoj rozpočet. Niekomu sa môže zdať, že ťažké ekonomické obdobie znamená koniec stavebných úprav a renovácií. Práve naopak – hospodárska kríza spojená s uťahovaním opaskov nás môže ešte viac podnietiť rozmýšľať, ako vylepšiť svoje okolie. Takže: ako ušetriť?

Galéria

nové číslo v predaji
Pestovanie zeleniny v chladných mesiacoch
nové číslo v predaji
Vošky
jabloň, rastlina
V tomto čísle opäť prinášame viacero tipov pri stavebných prácach napríklad správnym zložením maltových zmesí a betónov, o ktorých píšeme v rubrike Ako na to. Zvýšením predpísaného množstva cementu betón nezíska vyššiu pevnosť, zatiaľ čo jeho nedostatočné množstvo môže ohroziť kvalitu alebo dokonca bezpečnosť stavby.

Úspora tepla je spolu s akustickou izoláciou hlavnou témou nášho časopisu. Môžeme ju dosiahnuť dodatočným zateplením, ale najmä vhodným návrhom obvodových stien a strechy už v projekte rodinného domu. Na článok vhodne nadväzuje aj rubrika Materiály na hrubú stavbu.
Ani pri skrášľovaní prostredia nemusíme mrhať finančnými prostriedkami – svojpomocnou výrobou kresla a opláštením polievacej krhly zrecyklujeme odpadový materiál a potešíme sami seba aj svojich blízkych originálnym kúskom.
Elektrickým inštaláciám sme sa v našom časopise doteraz veľmi nevenovali, v tomto čísle však prinášame návod na výrobu predlžovačky na barový pult. Upozorňujeme, že práca na elektrických zariadeniach patrí do rúk spôsobilých a oprávnených osôb. Podobne je to aj s rozsiahlejšími prácami na opravách a rekonštrukcii komína, ktoré prinášame v našej v rubrike Rady. Je lepšie zveriť ich alebo prinajmenšom o nich konzultovať so skúseným odborníkom.
Naproti tomu montáž, či rekonštrukcia odkvapu je pre domáceho majstra úloha ako stvorená, podobne aj montáž sprchovej vaničky, ktorú prinášame v rubrike Rekonštrukcie.
Ako každý rok, v záhrade je v tomto období stále veľa práce. Nielen v úžitkovej, ktorej pestujeme zdravé ovocie a zeleninu. Okrasnú časť záhrady si môžete s pomocou našich odborníkov premeniť na kráľovstvo ruží (manželky sa potešia 🙂  ).
Máte záhradku celkom maličkú? Nič to! Aj z nej pri správnej kombinácii plodín môžete získať veľkú úrodu. A keby vznikli problémy, vždy je naporúdzi naša poradňa. Skúsený odborník ich isto vyrieši.
Takže, načo čakať? Pusťme sa do práce. Počasie je krásne a dni sa predlžujú. Využime čas a urobme niečo pre svoje bývanie. K tomu vám, milí čitatelia za celú redakciu želám veľa energie, elánu a tvorivosti.

Stanislav Botur

P. S. Máte sa na čo tešiť. Váš obľúbený magazín bude od najbližšieho čísla vychádzať „v nových šatách“ – teda s novou grafickou úpravou. Nuž a nás poteší, keď k nej napíšete a pošlete nám svoje názory a návrhy.


Foto na titulnej strane: thinkstock.com

Z OBSAHU:

str. 64
Malá záhradka, veľká úroda

Dokáže sa štvorčlenná rodina zásobiť kvalitnou zeleninou po celý rok zo štvorárovej záhrady? Ako zvýšiť úrodu zeleniny a zároveň zefektívniť pestovateľskú náročnosť jednotlivých plodín? Cesta vedie cez správne zvolené osevné postupy a zohľadnenie agrotechnických nárokov jednotlivých druhov zelenín. Tie totiž výrazne ovplyvňujú rýchlejšie a kvalitnejšie dozrievanie.

Štvorárové vitamíny

Bolo obdobie, keď záhradkári pestovali zeleninu a ovocie na samozásobenie čerstvými vitamínmi. Mnohí však neskoršie trochu spohodlneli a prerobili svoje záhrady na odpočinkové okrasno-trávnaté plochy v nádeji, že budú menej prácne; nakoniec však zistili, že aj s nimi je veľa roboty a bez chutného úžitku. Súčasná ekonomická situácia i zhoršujúca sa kvalita ovocia a zeleniny na trhu mnohých presvedčila, že je predsa len vhodnejšie dopestovať si čerstvú a lacnejšiu zeleninu vo vlastnej biozáhradke, než kupovať drahú, neraz zdravotne rizikovú – rýchlenú, skleníkovú i menej chutnú, často aj geneticky upravenú. Vystačí teda štvorárová záhrada na pokrytie potrieb štvorčlennej rodiny?

Osevné zeleninové postupy
Zeleninu si rozdelíme podľa náročnosti jednotlivých druhov na vysoký obsah živín v pôde, ale aj naopak – podľa citlivosti až neznášanlivosti vysokého obsahu živín v pôde. Zeleninu náročnú na živiny vysádzame hneď prvý rok po vyhnojení pôdy, do tzv. 1. osevnej trate. Citlivé rastliny až v nasledujúcich rokoch.

Trojhonový osevný postup

1. osevná trať – v prvom roku po jesennom vyhnojení pôdy maštaľným hnojom tu pestujeme zeleninu najnáročnejšiu na živiny (hlúboviny, plodová zelenina, zeler, skoré zemiaky, lahôdková kukurica);
2. osevná trať – v nasledujúcom roku tu pestujeme stredne náročnú zeleninu (koreňová zelenina, niektoré cibuľoviny, cvikla, listová zelenina);
3. osevná trať – v ďalšom roku pestujeme zeleninu, ktorá neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom (strukoviny, ostatné cibuľoviny, rýchlenú zeleninu)

Štvorhonový osevný systém
V biozáhradke je vhodnejší. Tu zväčša používame na hnojenie zrelý, hnojom obohatený kompost, ktorý síce obsahuje menšiu koncentráciu dusíkatých látok, ale zato má vyšší obsah humusotvorných látok. Keď takýmto kompostom dohnojujeme pôdu v množstve 8 až 10 kg/m2 každú druhú jeseň, zaistíme rovnomernejšie zásobovanie pôdy živinami.



Text:
Ing. Jaroslav Pížl
Foto: thinkstock.com


Viac sa dočítate v časopise Urob si sám jún 2012    
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje